• AKCIÓK
  • FOTÓS OKTATÁS
  • FOTÓS ESZKÖZ BÉRLÉS
  • FOTÓS, VIDEÓS WORKSHOPOK
  • 7% CETELEM KEDVEZMÉNY
  • HÍREK, TESZTEK
  • BEMUTATÓTERMÜNK
  • GY.I.K.
  • KAPCSOLAT
  • Kategóriák
    törlés

    Hírek, érdekességek
    Akciókamera és drón
    Beszámoló
    Canon
    Fényképezőgép
    Fotós kisokos
    Fujifilm
    GoPro
    Legújabb tesztek
    Nikon
    Objektív
    OM SYSTEM
    Panasonic
    Segítség vásárláshoz
    Sigma
    Sony
    Tamron
    Tippek, trükkök
    Toplistáink
    Törzsvásárlói VIP Club
    Újdonság
    Vlogkamera
    Szűrés törlése

    7+1 tipp a látványos úti fotók elkészítéséhez

    220volt
    220volt
    2022.10.12 11:16
    7+1 tipp a látványos úti fotók elkészítéséhez

    A travel photography egy kortalan és szinte mindig népszerű ága a fotózásnak. Éppen ezért az alábbi tippek az év bármely szakában tervezett utazásra alkalmazhatók. A nyár elmúlta nem azt jelenti, hogy már nem is lehet utazni sehova, sőt! Az ősz az egyik legjobb időszak a két-három napos, hátizsákos túrákra. Az adventi időszak közeledtével pedig a kivilágított városok szolgáltatnak csodálatos látványt és témát.  

    A hivatásomnak köszönhetően viszonylag sokat utazom, igaz legtöbb időt egy adott versenypályán töltök. Persze, ha az időbeosztás engedi, akkor rendszerint célba vesszük a közeli nagyvárosok sétálóutcáit vagy látványosságait. Ilyenkor legtöbbször viszek magammal egy könnyű kis traveler állványt, egy 24-70 mm-es objektívet és egy könnyű fényképezőgép vázat. Persze, ez nem csak úgy megy, hogy belecsapunk a közepébe, mert ezek az eszközök már a jéghegy csúcsát képviselik. Ennél azért összetettebb a folyamat, van ami annyira triviális, hogy régebben én sem fordítottam rá elegendő időt, pedig sok idegeskedéstől meg tudtam volna kímélni magam egy kis előre tekintéssel. Az alábbiakban megosztok veled néhány tippet, ami nekem sokat segített abban, hogy az aktuális úticélon minél több időt tudjak hasznosan eltölteni. 

    1. Informálódj a helyi látványosságokról!

    Kollégáim is sokszor mondták, hogy egy nyugodt fotózás elengedhetetlen alapja a tervezés. Ebben én is maradéktalanul egyetértek, sőt, a motorsport versenyhétvégék előtt már megtervezem, hogy mikor és honnan fogok fotózni. Ezzel elkerülöm a kapkodást, és ez a városnéző látogatások esetében is igaz. Indulás előtt vagy az utazás során mindig kutatodom kicsit a közösségi médiában vagy különböző utazós blogokban a célállomás nevezetességeiről, és esetleges olyan helyekről, amelyek nem feltétlen híresek, viszont jól néznek ki!

    2. Készíts útitervet!

    Válaszd ki azokat a helyszíneket, amelyeket mindenképpen szeretnél megnézni, majd tervezd meg ezek között a legészszerűbb útvonalat. Ez nagyon fontos, ugyanis ez fogja a fotózás gerincét adni. Amint odaértél már csak rajtad múlik, hogy mit hozol ki a helyzetből. Az interneten rengeteg fotót lehet találni, de a kreativitásodat segítségül hívva tudsz még egyedibbet is alkotni. Én bízom benned! 

    3. A kedvenc helyedre térj vissza a nap különböző szakaszaiban

    Az „arany óra” mindig különleges árnyalatokat kölcsönöz a fotóknak. Ez a napfelkelte utáni és a naplemente előtti időszakban figyelhető meg, amikor is a nap olyan alacsonyan van, hogy aranyló fénnyel fest be mindent. Nekem személy szerint a naplemente előtti óra csábítóbb, mivel nem szeretek korán kelni. Illetve, érdemes egy adott látványosságot nem csak délelőtt, hanem például délután is meglátogatni. Mivel az árnyékos és megvilágított részek aránya állandóan változik. Továbbá, erősen ajánlott RAW-ban fotózni, mivel így később könnyebb finomhangolni az expozíció-kompenzációt és a fehéregyensúlyt, amivel javíthatunk a fotók dinamikatartományán. 

    4. Próbálkozz gyenge fényviszonyok között (este) is!

    A naplemente utáni „kék óra” hűvös árnyalatainak is megvan a varázsa, akárcsak az éjszakai, hosszú záridős fotóknak. Szeretek ilyenkor elmerülni a városban, mert teljesen másik arcát mutatja és nem mellesleg egyedi képek készíthetők. Képes vagyok több órát elszöszölni, mert jól érzem magam alkotás közben. Viszont elengedhetetlen egy megbízható traveler állvány a hosszú záridős képekhez. A 220volt kínálatából a Manfrotto, Benro és Sirui termékei a legkeresettebbek, ha könnyű és kisméretű fotóállványt keresel. 

    5. Egy témát különböző szögekből is örökíts meg

    Amikor egy frekventált turistalátványosságot választasz témául, akkor nehéz olyat alkotni, ami kiemelkedik a tömegből. Viszont ha rászánod az időt és keresel egy olyan szöget, amely a megszokottól eltérő perspektívából mutatja meg azt, akkor máris nyert ügyed van. Az utca síkjából vagy éppen egy magaslatról máris más nézőpontot mutat meg a fotód, ezt pedig egyszerűbb egy kihajtható képernyővel ellátott fényképezőgéppel kivitelezni. Ezzel a mondattal pedig máris elérkeztünk az egyik legfontosabb ponthoz...

    6. Szerezd be a célnak megfelelő fényképezőgépet

    Itt az igényektől és az összeghatártól függően több gyártó terméke is szóba jöhet, egészen a kompaktoktól a cserélhető objektíves MILC-ekig. A Canon háza táján például az APS-C szenzorral szerelt EOS M50 Mark II, vagy az újdonságnak számító EOS R10, továbbá a Full-Frame-es EOS RP is szóba jöhet. A Nikonnál sem kell sokáig keresgélni, hiszen a Coolpix B500 bridge gép egy remek opció lehet, akárcsak a Z30 vagy éppen a Z fc. A Sony palettájában az Alpha 6000-es széria, a ZV-1 vagy éppen a ZV-E10 is remek társad lehet. 

    7. Találd meg a tökéletes objektív(ek)et

    Ha cserélhető objektíves modellt választottál, akkor elengedhetetlen a célnak megfelelő lencse kiválasztása is. Ha kitben vásároltad meg, akkor már van is egy jó kis kiinduló pontod, ami mellé szerezz be olyan utazóbarát objektíveket, amelyek könnyű és kisméretű kialakítással rendelkeznek. Ugyanis az egésznapos városnézésnél nem elhanyagolható a táska mérete és a súlya sem. Egy fix gyújtótávval bíró macro és egy nagyobb átfogást biztosító utazó zoom hasznos tud lenni a szettben. Például a Canon RF 50mm f/1.8 STM  egy remek kiegészítési lehetősége bármilyen kit objektívnek. A Nikon palettájában hasonló gyújtótávval és elfogadható árral bíró Nikon Z 40mm f/2 szintén kis méretű, ugyanakkor gyönyörű rajzolattal bíró termék.

    Az összeállított felszerelést pedig nyilván egy olyan táskában fogjuk tárolni, amely nem túl hivalkodó és még biztonságos is. A kimondottan túristáskodós városnézésekre az egyik kedvencem a Manfrotto Street Slim fotós hátizsák, mivel a fényképezőgép és objektívek mellett akár egy esőkabát vagy bármilyen ruha féle elfér. A cikk végén találsz még pár, a célnak megfelelő táskát. 

    +1 Készíts videókat is a fényképek mellett 

    Ha a fotózás mellett érzel némi affinitást a videózás világában való gyakorlatszerzésre, akkor érdemes mozgóképeket is rögzíteni a városnéző túrák alkalmával. Ezeket pedig később akár egy vlog formájában, akár kisvideókként fel tudod használni a közösségi médiában. Ez a műfaj kicsit máshogy képes átadni a hely hangulatát... Érdemes time-lapse vagy 360 fokos felvételeket is készíteni, ugyanis ezek eltérnek a megszokottól és jól kivitelezve nagyon látványos végeredménnyel tudnak szolgálni, és a családi album „ékkövei” is lehetnek.

    Remélem hasznosnak találtad - ha igen, akkor oszd meg ismerőseiddel, vagy írd meg nekünk a véleményed/kérdésed a kommentmezőbe!

     Írta és a felvételeket készítette: Háfra Zsolt 

    Összehasonlítom a fenti termékeket! Az összehasonlításhoz pipáld ki más termék(ek) oldalán is az "Összehasonlítom" négyzetet!
    bezár