• AKCIÓK
  • FOTÓS OKTATÁS
  • FOTÓS ESZKÖZ BÉRLÉS
  • FOTÓS, VIDEÓS WORKSHOPOK
  • 7% CETELEM KEDVEZMÉNY
  • HÍREK, TESZTEK
  • BEMUTATÓTERMÜNK
  • GY.I.K.
  • KAPCSOLAT
  • Kategóriák
    törlés
    Tesztjeink
    Akciókamera és drón
    Állvány és gimbal
    Audió
    Bang & Olufsen
    Canon
    Fényképezőgép
    Fujifilm
    GoPro
    Legújabb tesztek
    Nikon
    Objektív
    Objektívszűrő
    Olympus
    OM SYSTEM
    Panasonic
    Segítség vásárláshoz
    Sony
    Tamron
    Távcső
    Szűrés törlése

    Canon EOS R50 teszt – Újjászületett az M50, RF-S bajonettel és sok-sok fejlesztéssel!

    220volt
    220volt
    2023.04.17 16:25
    Canon EOS R50 teszt – Újjászületett az M50, RF-S bajonettel és sok-sok fejlesztéssel!

    A Canon 2023 február elején mutatta be az EOS R50-et, amely alapvetően az M50 sorozat újabb, okosabb kivitele RF bajonettel, amely sokkal elterjedtebb, mint az M-es termékcsalád.

    Kompakt mérete és képességei az egyik legjobb travel kamerává teszik, remek ár-érték arányával és kezdőbarát jellegével pedig folytatja az M50-es vonalat, mint az egyik legjobb vlog kamera.

    Az a tény, hogy ugyanazt az RF bajonettet használja, mint az EOS R fényképezőgépek - például a Canon EOS R5 és a Canon EOS RP, nem pedig a sokkal kevésbé elterjedt EF-M rendszert -, gazdag, élvonalbeli és folyamatosan bővülő objektívsorhoz biztosít hozzáférést. Ugyanakkor ez olyan problémát hordoz magában, hogy egy apró fényképezőgépnek nagyobb testhez tervezett objektíveket kell használnia.


    Canon EOS R50 felépítése

    Az EOS R50 egy hihetetlenül kicsi és könnyű fényképezőgép, mindössze 116.3 x 85.5 x 68.8 mm-es és csak 328 grammot nyom. A gép tetején csak egy vezérlőtárcsa, egy módválasztó tárcsa, egy ISO gomb, egy REC gomb és egy exponáló gomb található. Érdekesség, hogy a vaku mellé egy TTL vakupapucs került, és vele együtt megkapta a kiegészítő csatlakozósort is. Ez azért különleges, mert ezen az extra érintkezősoron keresztül hang és energiaátvitel is megvalósul, így külső mikrofon, lámpa stb. csatlakoztatása is lehetséges belső akkumulátor vagy további kábelek nélkül. Valamint közvetlenül a fényképezőgép menürendszeréből vezérelhetők lesznek ezek a kiegészítők.

    A kamera hátulján nincs joystick, de a szokásos gombválaszték megtalálható, akárcsak az EOS M50-nél. A 7.5 cm átmérőjű, kihajtható és kiforgatható érintőképernyő felbontása 1.62 millió pixel, míg az elektronikus kereső 2.36 millió pixeles. 

    Az R50 belsejében egy 24.2 MP APS-C CMOS érzékelő található, amelyet a legújabb „Digic X” processzorral támogatták meg. Ez a kombó található meg az EOS R10-ben is, ez azt jelenti, hogy sorozatfelvételi képességben sem kell szégyenkeznie, ugyanis 12 képkocka/mp-es sorozatfelvétel érhető el mechanikus zárral, míg elektronikusan 15 kép/sec lesz ugyanez az érték. Sajnos az R50 nem rendelkezik a testen belüli stabilizátorral, de használja a Canon digitális stabilizáló rendszerét, vagy a Canon objektívkínálatában megtalálható optikai stabilizátorokat.

    A Dual Pixel CMOS AF II autofókusz rendszer egy őrülten jó algoritmus, amely megkülönböztet embereket, állatokat és autókat. Azonban nem rendelkezik a legújabb témakövető kiegészítésekkel - ebben különbözik a Canon magasabb teljesítményű kameráitól -, nem különbözteti meg a lovakat vagy a repülőgépeket. Van benne arc és szemfelismerés, ugyanakkor hiányzik belőle a Canon automatikus szemprioritása.

    A kamera a szokásos teljesen fekete színben vagy fehér és ezüst színkombinációban kapható. Én személy szerint nem rajongok a fehér fényképezőgépért, mivel az apró méretével együtt szerintem inkább gyerekjátéknak tűnik, semmint komoly fényképezőnek, de ez persze csak egy magánvélemény…



    A Canon EOS R50 csatlakozói és tápellátása


    Az EOS R50 az 1040 mAh-ás, 7.2V-os és azt az LP-E17 lítium-ion akkumulátort használja, amely korábban már számos DSLR és M szériás MILC áramellátásáért felelt. Gyári adat szerint egy töltéssel ésszerű, 440 felvétel készíthető a hátsó képernyő használatakor, és meglehetősen kevés, 310 fotó a keresőn keresztül.

    Az energiaforrás mellett található az egyetlen UHS-I-es SD kártya foglalata. A váz jobb oldalán lévő műanyag ajtó mögött kapott helyet egy USB-C és egy micro HDMI foglalat, a bal oldalon pedig az egyetlen mikrofon csatlakozó található. Továbbá vezeték nélküli csatlakozási lehetőség is rendelkezésre áll, gondolok itt a beépített WiFi modulra és a Bluetooth 4.2-re.

     

    A Canon EOS R50 képminősége

    A Canon összes 24 MP-es APS-C fényképezőgépe nagyjából azonos minőségű képeket ad ki, de az R10 új érzékelőjének és processzorának átvétele azt jelenti, hogy az R50 minden pixelből a lehető legtöbbet hozza ki. Továbbra sem akarja túlzásba vinni az ISO-t, de a fájlok tisztábbak, mint azt az M50-től megszokhattuk.

    Canon EOS R50, Canon RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM, 1/400, f/7.1, 210 mm, ISO 320



    Az elektronikus zár segítségével 15 képkocka/másodperc sorozatfelvételi sebességre is képes, ami hihetetlenül gyors, és néhány éve még elképzelhetetlen lett volna egy ekkora és ilyen értékű kameránál. Viszont nem rendelkezik a testen belüli képstabilizátorral (IBIS).

    Az R50 (ISO 100-32000, ez kibővíthető 51200-ig)  a dinamikatartomány tekintetében szinte teljesen megegyezik az M50 Mark II-vel, bár az R50 körülbelül 1 Fé extra tartományt képes rögzíteni ISO 6400 és azon túlmenően - ez az újabb Digic X képfeldolgozóegység előnye.

    A Canon EOS R50 autofókusz rendszere a belépő szintű kamerák között egészen páratlan, hiszen ugyanazt a Dual Pixel CMOS AF II-t kapta meg, mint a csúcskategóriás R3, R5 és R6. A témakövetés pedig szintén páratlan, elképesztő, hogy már egy belépű szintű termék ilyenekre képes.  Ez egészen konkrétan azt jelenti, hogy a tárgyfelismerés módok lehetővé teszik az emberek, állatok vagy járművek megbízható azonosítását és nyomon követését. Emberek és állatok esetében a kamerát úgy alakították ki, hogy a szemre fókuszáljon.

    Canon EOS R50, Canon RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM, 1/320, f/6.3, 45 mm, ISO 100

    A Scene Intelligent Auto új kreatív lehetőségeket kínál. A kreatív sorozat az egyik új példa, amely lehetővé teszi, hogy különböző szűrőket automatikusan alkalmazzon a képekre. A fényképezőgép rendelkezik panoráma üzemmóddal is, amely automatikusan több képet is összefűz egyetlen fotóba, akárcsak az okostelefonok.

     

    A Canon EOS R50 tesztje során használt objektívek

    A Canon Magyarországtól az RF-S 18-45mm f/4.5-6.3 IS STM-et és a vázzal egyszerre bemutatott RF-S 55-210mm f/5-7.1 IS STM-et kértem el a tesztidőszakra. Ezzel a két objektívvel is lehetséges dupla kitben megvásárolni ezt a belépő szintű MILC-et, éppen ezért úgy gondoltam, hogy ezekkel lesz igazán releváns a teszt. Véleményem szerint ezekkel is lehet látványos képeket készíteni, de ha én vásárolnék magamnak egy ilyet szettet, még egy Canon RF 50mm f/1.8 STM-et is beszereznék melléjük.  

    Az RF-S 55-210mm f/5-7.1 IS STM a Canon harmadik "RF-S" jelölésű objektíve, az "S" pedig az APS-C méretű szenzorra utal. Az APS-C formátum miatt elengedhetetlen a kompakt kialakítás, éppen ezért az APS-C objektívek általában kicsik, könnyűek és megfizethetők. Ezeket a tulajdonságokat minden eddigi Canon RF-S objektív erősen támogatta, beleértve ezt is. Az olcsó Canon RF-S 55-210mm IS STM egy szép felépítésű kis objektív optikai képstabilizátorral és megfelelő felépítési minőséggel. A telefotó zoom gyújtótávolság tartománya nagyszerűen használható. Az 1.6-os szorzó az 55-210 mm-es gyújtótáv tartománynál a full-frame fényképezőgépek 88-336 mm-es objektívéhez hasonló látószöget biztosít.


    Az objektív maximális rekesznyílásai nagyon szűkek, ezért nem jó választás gyenge fényviszonyok melletti mozgások fényképezéséhez, például beltéri vagy szabadtéri sportokhoz felhős napokon. A keskeny rekesznyílások gyenge fényben lassítják vagy gátolják az automatikus élességállítást. A maximális rekesznyílás folyamatosan csökken nagyon sötét f/7.1-re, 143 mm-nél.

    Apró mérete és 270 grammos súlya ellenére IS-sel is ellátták az objektívet. Az RF 55-210 IS rendszere a Canon szerint 4.5 lépcsős stabilizálást tesz lehetővé a szenzorstabilizátor nélküli vázak esetében, míg az IBIS-szel (Body Image Stabilization) szerelt kameráknál ez 7 lépcsős, amely kiemelkedő.
     

    A Canon EOS R50 videós tulajdonságai

    Videóban érezhető az egyik legnagyobb különbség az M50-hez képest, mivel az R50 képes 4K videó rögzítésére további croppolás nélkül. Mindazonáltal észben kell tartania, hogy az érzékelő 1.6-szoros kivágási tényezővel rendelkezik. A maximális felbontás 4K 30fps, amely 6K-ról túlmintavételezéssel készül. FullHD-ben 120 fps a plafon, a videóminőség pedig éles és tiszta.

    Az AF igazán lenyűgöző egy ilyen a kategóriájú fényképezőgéphez képest, ez különösen fontos tényező a videózásnál, mivel az M50-es kamerák nem is kínáltak Dual Pixel AF-et (amely fázisérzékelést alkalmaz), és csak kevésbé megbízható kontrasztérzékelést használtak a filmezés során. Szerencsére az R50 fantasztikus témakövetést kínál videózáskor, a szemek tökéletes rögzítését és követését még kihívást jelentő fényviszonyok között is - ami döntő fontosságú, hiszen ez a kamera ugyanolyan népszerű lesz a vloggerek és tartalomkészítők körében, mint az elődei.



    Az R50 számos speciális tartalomkészítési funkciót kínál, például a közösségi médiához választható képarányt (natív 16:9-es felvétel). Az R50 függőleges tájolásban is tud fényképezni, és a végeredményt függőleges helyzetben is elmentheted, így azonnal használható mobilalkalmazásokban, így például a TikTok-on is.

    A kamera egy óra elteltével leállítja a felvételt, hacsak nem 120p-ben filmezel, mert ebben az esetben az 15 perces intervallumra korlátozódik.

     

    A Canon EOS R50 pozitívumai

    • A valaha volt legkisebb, legkönnyebb EOS R fényképezőgép
    • Egyszerűen használható irányított felhasználói felület
    • Közösségi média és vlog funkciók

    A Canon EOS R50 negatívumai

    • Csak egy vezérlőtárcsával rendelkezik
    • Túl kicsi a legtöbb RF objektívhez

    A Canon EOS R50-ről röviden

    A Canon EOS R50 lényegében az M50 Mark II és az R10 legjobb tulajdonságait gyúrja össze egy hihetetlenül kicsi és kompakt RF bajonettes vázba. Az R10 korszerű, 24-2 MP-es APS-C érzékelőjével és processzorával, valamint számos közösségimédia-barát fényképezési módjával még a haladóknak is képes meglepetést okozni.

    A Canon EOS R50 tökéletes társ azoknak a tartalomkészítőknek és utazóknak, akik kicsi és egyszerűen használható fényképezőgépre vágynak. A cserélhető objektívekkel kombinált APS-C érzékelő minőségi előrelépést jelent az online tartalmak létrehozására használt kompakt fényképezőgépekhez vagy okostelefonokhoz képest. Továbbá egy remek backup váz is lehet EOS R rendszerű kamera mellé...

     

    Írta és a felvételeket készítette: Háfra Zsolt

    A termékekért köszönet a Canon Magyarországnak!

     


    Tesztképek

    Még 2020 októberében került be a Canon kínálatába az EOS M50 Mark II, azonban ez csak bizonyos piacokra vonatkozott. Itt Európa közepén nekünk egészen 2021 márciusáig kellett várnunk az APS-C szenzoros belépőszintű tükör nélküli fényképezőgépre.

     

    Az EOS M50 Mark II a 2018 februárjában bemutatott M50 utódja, amely elődjéhez képest jobb videós képességeket és továbbfejlesztett autofókusz rendszert kínál. Jelenlegi tesztalanyomat elsősorban vlogolásra és blogolásra tervezték, akárcsak a Sony A6100-at, a Nikon Z50-et és a Fujifilm X-S10-at, ezek ráadásul azonos árkategóriába tartoznak.

    A Canon 2018 szeptemberében mutatta be az EOS R -t, az első Full Frame méretű szenzorral ellátott MILC gépét, amely az EOS RP megjelenéséig egyedül hordozta ezt a technológiát.

    A Canon az utóbbi időben sorra lepi meg célközönségét a jobbnál jobb és fejlettebb technológiát felvonultató újdonságaival. Most azonban az R10-zel még önmagát is túlszárnyalta...

    A Canon 2022 májusában jelentette be az APS-C szenzorral szerelt EOS R10-et és az R7-et, valamint azt az RF-S rendszert, amely tükör nélküli kamerák és objektívek új sorozatát foglalja magában.

    Összehasonlítom a fenti termékeket! Az összehasonlításhoz pipáld ki más termék(ek) oldalán is az "Összehasonlítom" négyzetet!
    bezár