• AKCIÓK
  • FOTÓS OKTATÁS
  • FOTÓS ESZKÖZ BÉRLÉS
  • FOTÓS, VIDEÓS WORKSHOPOK
  • 7% CETELEM KEDVEZMÉNY
  • HÍREK, TESZTEK
  • BEMUTATÓTERMÜNK
  • GY.I.K.
  • KAPCSOLAT
  • Kategóriák
    törlés
    Tesztjeink
    Akciókamera és drón
    Állvány és gimbal
    Audió
    Bang & Olufsen
    Canon
    Fotós eszközbérlés
    Fujifilm
    GoPro
    Legújabb tesztek
    Objektív
    Objektívszűrő
    Olympus
    OM SYSTEM
    Panasonic
    Segítség vásárláshoz
    Sigma
    Sony
    Tamron
    Távcső
    Újdonság
    Szűrés törlése

    Mi az a telekonverter, hogyan működik, és mikor lehet szükséged rá?

    220volt
    220volt
    2022.08.11 16:05
    Mi az a telekonverter, hogyan működik, és mikor lehet szükséged rá?

    A telekonverter vagy extender (ahogy a Canon nevezi) tulajdonképpen egy olcsóbb alternatívát kínál a meglévő objektív gyújtótávolságának növelésére. A gyakorlatban ez egy plusz elemként jelenik meg az objektív és a fényképezőgép között, a legtöbb pedig egy nagyító lencsetagból vagy -tagokból áll össze.

    Valamikor olcsó kütyükként árulták őket, amelyek széles körben kompatibilisek voltak a különböző kamerarendszerekkel és objektívekkel, manapság azonban az objektívek és a fényképezőgépek kialakítása összetettebb lett, és kifinomult elektronikus adatátvitellel bír. Mára leginkább a sport- és vadfotózásban lett hatalmas szerepe egy kiváló minőségű, „dedikált” telekonverternek, amely jelentősen megnövelheti a teleobjektív gyújtótávolságát és ezzel megtakarítható egy nagyobb, drágább és nehezebb objektív ára. Azonban okosan kell választani, mivel a legtöbb telekonverter csak bizonyos objektívekkel működik!

    Sőt, az optikai tervezési technológiák közelmúltbeli fejlesztései lehetővé tették egyes gyártók számára, hogy beépített telekonverterekkel rendelkező objektíveket gyártsanak. Ilyen például a Canon EF 200-400 mm f/4L IS USM Extender 1.4x objektíve, amely kapcsolható 1.4-szeres telekonverterrel rendelkezik, így 280-560 mm-re bővíthető a zoomtartomány. Illetve, érdemes megemlíteni a Nikon AF-S 180-400mm f/4E TC1.4 FL ED VR-t, amely szintén egy beépített 1.4-szeres telekonverterrel bír, így 252-560 mm-renövelhető.

    Persze, egy ilyen összetett termék árcéduláján is visszaköszön a minőség… 

    De az egyszerűbb és pénztárcabarátabb megoldások is akadnak szép számmal, legyen szó DSLR vagy MILC rendszerről. Összeszedtem néhány tulajdonságot, amelyeket összevetve az igényeiddel, megtalálhatod a megfelelőt.  

    1) Telekonverterek nagyítása

    A telekonverterek leginkább két nagyítási értékkel vásárolhatók meg. Az 1.4-szeres a legelterjedtebb, mivel ez már egy hasznos gyújtótávnövekedést nyújt, miközben a használhatóság vagy a képminőség nem romlik alatta. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy egy fix 300 mm-es objektívből 420 mm-es lesz, egy 70-200 mm-esből pedig 98-280 mm-es zoom.

    A kétszerező konverterek szintén nagyon népszerűek, mert megduplázzák a gyújtótávolságot, bár a képminőség tekintetében egy kisebb kompromisszumot kell kötni. Régebben a Nikonnak volt egy köztes, 1.7 szeres telekonvertere, amit már nem is lehet kapni. Ez érthető is, hiszen sok értelme nem volt...

     

     2) A telekonverterek befolyásolják a maximális rekesznyílást

    Mivel az objektív képe nagyításra kerül, így az effektív rekeszérték csökken. Az 1.4-szeres telekonverter egy lépésben csökkenti a maximális rekesznyílást, míg a kétszerező két fokozatú csökkentést eredményez. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy ha egy fix 300 mm-es f/4-es objektívvel használsz egy 1.4-szerezőt, akkor ugyan 420mm-es gyújtótávot kapsz, viszont a rekeszt nem fogod tudni f/5.6-nál feljebb állítani. Míg ugyanez egy kétszerezővel 600mm-re és f/8-ra változik.

    Tehát a telekonverterek olyan objektívekkel működnek a legjobban, amelyek eredetileg nagy fényerővel bírnak, mivel előfordulhat, hogy a szűkebb rekesz használatát hosszabb záridővel vagy magasabb ISO értékkel kell kompenzálni.

    3) Telekonverterek és az autofókusz kompatibilitása

    A maximális rekeszérték csökkentése hatással lehet a fényképezőgép automatikus élességállítási rendszerére, mivel egyes régebbi rendszerek nem működnek f/8-nál kisebb rekeszértékekkel, így előfordulhat, hogy manuális élességállítást kell használod. Azonban kis eséllyel futsz bele ilyenbe, mivel sok modern AF rendszer - különösen a legújabb tükör nélküli kameráké - már jóval túlmutat ezen. Viszont mindig meg kell győződni arról, hogy az objektív rekesznyílás szabályozása és a képstabilizátor továbbra is a szokásos módon működik (nem lesz probléma az objektív gyártója által készített telekonverterekkel), és az objektív továbbra is a megfelelő EXIF információkat szolgáltatja.

    4) Telekonverter kompatibilitás

    Vásárlás előtt mindenképp le kell ellenőrizni, hogy az adott objektív kompatibilis-e a kiszemelt telekonverterrel. Mivel ezek az eszközök bonyolult finommechanikus rendszerek, ezért viszonylag kevés objektívvel kompatibilisek. Nem kell aggódni, ugyanis a főbb gyártók egyértelműen felsorolják az objektíveket, amelyekkel a telekonvertereik kompatibilisek. 

    5) A telekonverterek befolyásolhatják az optikai minőséget

    A maximális rekesznyílás csökkenése mellett a telekonverterek legnagyobb hátránya a képminőség esetleges romlása. Ennek az az oka, hogy hatékonyan felnagyítja az objektív által rögzített kép központi részét, az esetleges hibákkal vagy aberrációkkal együtt.

    6) Sajátmárkás telekonverterek

    A legtöbb gyártó saját telekonvertereket kínál telefotó vagy szupertelefotó objektívjeinek kis választékához. A telekonverter optikai elrendezése ezekhez az objektívekhez lesz optimalizálva. Az autofókusz, a képstabilizátor és az expozícióvezérlők is a várt módon működnek majd. A Canon, a Nikon, az Olympus, a Panasonic, a Fujifilm és más fényképezőgépgyártók is készítenek telekonvertereket fényképezőgépeikhez és objektíveikhez. Az objektívgyártók, nevezetesen a Sigma és Tamron telekonvertereket gyártanak termékeikhez és számos bajonettel rendelkező vázhoz.

    7) Dedikált telekonverterek

    A dedikált telekonvertereket egyedileg egy adott objektívhez terveztek, és jó megoldást kínálnak azoknak a fotósoknak, akik nem akarnak kompromisszumot kötni a minőségben és még helyet/súlyt is meg szeretnének takarítani. 

    8) Általános, harmadik féltől származó telekonverterek

    A harmadik féltől származó telekonvertereket, például a Kenko által gyártottak úgy lettek tervezve, hogy alacsony költségvetésű lehetőséget kínáljanak. Ezek számos különböző bajonettel kaphatók, éppen ezért a vásárlás előtt alaposan ellenőrizni kell a kompatibilitást a fényképezőgéppel és az objektívvel is!



    Pozitívumok

    • Gazdaságos megoldás az objektív gyújtótávolságának megnövelésére
    • Helyet és súlyt takaríthatsz meg vele
    • Pénzt takaríthatsz meg

    Negatívumok

    • Az objektív maximális rekeszértéke csökken
    • Minimálisan lassulhat az AF
    • Az objektívre jellemző aberrációkat felerősíti

    Remélem hasznosnak találtad - ha igen, akkor oszd meg ismerőseiddel, vagy írd meg nekünk a véleményed/kérdésed a kommentmezőbe!

     Írta és a felvételeket készítette: Háfra Zsolt 

     

    A kínálatunkban megtalálható népszerű termékek ebben a kategóriában:

    Az értékesítő kollegák időről-időre belefutnak az objektíveken található jelölésekkel kapcsolatos kérdésekbe, ami kifejezetten jó, mert aki mer kérdezni, annak birtokába juthatnak olyan információk, amelyeknek köszönhetően magabiztosan tud majd objektívet választani. Ezeknek a jelöléseknek a mibenléte nem csupán a kezdő fotósoknak okoz fejtörést, szóval nem kell szégyenkezned, ha nem tudod mindet.

    Viszonylag sokat kellett várni, hogy a Nikon piacra dobja a Z termékcsalád első telezoom objektívét. Viszont ezúttal is igaz, hogy a jó dolgokra megéri várni. Nos, erre megérte, mivel tartalmaz pár technikai újdonságot és különlegességet is... Jelenlegi tesztalanyom nevében található „S” már árulkodik arról, hogy ez egy csúcskategóriás, Z-bajonettes objektív, amely kiváló építési minőséggel és időjárásálló szigeteléssel készült.

    Egy éve a gyártó megszivárogtatta, hogy valami forradalmin dolgozik. Ezután csupán pár hónapot kellett várni arra, hogy lássuk a kézzelfogható terméket, amely az EOS R3 nevet viseli, és a tükör nélküli paletta jelenlegi királya.

    Az objektív elé helyezhető szűrők terén is könnyű eltévedni, akár még egy tapasztaltabb fotós szakembernek is. Ugyanakkor ez sem ördögtől való!

    Összehasonlítom a fenti termékeket! Az összehasonlításhoz pipáld ki más termék(ek) oldalán is az "Összehasonlítom" négyzetet!
    bezár