• AKCIÓK
  • FOTÓS OKTATÁS
  • FOTÓS ESZKÖZ BÉRLÉS
  • FOTÓS, VIDEÓS WORKSHOPOK
  • 7% CETELEM KEDVEZMÉNY
  • HÍREK, TESZTEK
  • BEMUTATÓTERMÜNK
  • GY.I.K.
  • KAPCSOLAT
  • Kategóriák
    törlés
    Tesztjeink
    Akciókamera és drón
    Állvány és gimbal
    Audió
    Bang & Olufsen
    Canon
    Fényképezőgép
    Fotós eszközbérlés
    Fujifilm
    GoPro
    Legújabb tesztek
    Nikon
    Objektív
    Objektívszűrő
    Olympus
    OM SYSTEM
    Panasonic
    Segítség vásárláshoz
    Sigma
    Sony
    Tamron
    Távcső
    Újdonság
    Szűrés törlése

    Nikon Z 100-400 mm teszt - Egy objektív, szinte mindenre

    220volt
    220volt
    2021.03.26 12:30
    Nikon Z 100-400 mm teszt - Egy objektív, szinte mindenre

    Viszonylag sokat kellett várni, hogy a Nikon piacra dobja a Z termékcsalád első telezoom objektívét. Viszont ezúttal is igaz, hogy a jó dolgokra megéri várni. Nos, erre megérte, mivel tartalmaz pár technikai újdonságot és különlegességet is... Jelenlegi tesztalanyom nevében található „S” már árulkodik arról, hogy ez egy csúcskategóriás, Z-bajonettes objektív, amely kiváló építési minőséggel és időjárásálló szigeteléssel készült.

    A Nikon Z 100-400 mm f/4.5-5.6 VR S felépítése

    Tesztalanyom felépítése szinte teljesen megegyezik a korábban már bemutatott Z 70-200 mm f/2.8 VR S-sel. Igaz, a kétszeres gyújtótáv miatt a maximális átmérője 98 mm-re hízott.

    Már első ránézésre világos, hogy az objektív egy nagyon masszív darab lett a maga 1435 grammos súlyával és 222 mm-es hosszával. Az objektívet több ponton ellátták időjárásálló szigeteléssel, ami legalább annyira fontos, mint az ergonomikus kialakítása. Vegyük is szemügyre, hogy mire valók a gyűrűk, a kapcsolók és nyomógombok!

    Előbbiből három is található, a frontlencséhez legközelebb eső 4 cm széles darabbal a gyújtótávolság állítható, ezen a főbb értékek le is olvashatók, és mindösszesen 80°-os zoom-elfordulása van. A fele olyan széles élességállító gyűrűvel tudjuk vezérelni a fókuszmotort, ami kihat a lencsetagokra, tehát nem közvetlenül irányítjuk azokat. Az állványrögzítő előtt található keskeny és programozható gyűrűhöz különböző funkciókat rendelhetünk hozzá, például rekesz, ISO vagy expozíció-kompenzáció állítást.

    Kapcsolóból és nyomógombból viszonylag sok található a Z 100-400 mm f/4.5-5.6 VR S felületén. Rögtön a bajonett mellett az autofokusz A/M és a fókuszhatároló kapcsoló helyezkedik el. Előrébb haladva az L-Fn és L-Fn2 programozható gombok találhatók, utóbbiból ráadásul 90 fokonként találkozunk eggyel a felhasználóbarát kezelhetőség kimaximalizálásának érdekében. Az ezekre beállítható funkciók hosszú listáját a vázban találjuk, többek között hozzárendelhetünk akár témakövetés indítást, segédrács megjelenítést, felvételi mód változtatását, fénymérési mód választót, vagy éppen AF rögzítést is. Ez egy képstabilizátoros objektív, de magán az objektíven nincs VR-vezérlő. Ehelyett a módokat ("normál" és "sport") a fényképezőgép menüjéből állíthatjuk be.

    A tubus felénél található egy OLED kijelző, amelyen meg lehet jeleníteni a távolságskálát, a gyújtótávolságot, vagy akár a rekeszértéket is, ezek között a panel mellett elhelyezett Disp. gombbal váltogathatunk. Ahogy a termékfotókon látszik, kapott egy fix. állványgyűrűt is, amelynek csak a talpa távolítható el a rögzítő csavar fellazításával és a retesz gomb benyomásával. Ez a megoldás megegyezik a hasonló méretű Z 70-200 mm f/2.8-on találhatóval.

    A Nikon Z 100-400 mm f/4.5-5.6 VR S belsejében 9 rekeszlamella és 25 lencsetag bújik meg - utóbbi 20 csoportba rendezve. Ezek között hat ED (extra alacsony szórású) elem és két Super ED elem is található. A gyártó ebben az esetben sem feledkezett meg a nanokristály és ARNEO bevonatokról, amelyek csökkentik a szellemképek és a becsillanások megjelenésének esélyét.

    A Nikon Z 100-400mm f/4.5-5.6 VR S képminősége

    A teszt során egy Nikon Z9 vázat használtam, amelyet a Nikon Magyarország bocsájtott a rendelkezésemre. Ennek fényében minden adott volt ahhoz, hogy megtapasztaljam, mit is tud együttesen két ilyen csúcstechnika...

    Ennek fényében elvártam az objektívtől, hogy szép rajzolattal bírjon és nem is okozott csalódást, mivel maga az optikai élesség a teljes zoom-tartományban kiváló, csak akkor csökken egy kicsit, ha a legszélesebb rekesznyílással (F/40) fotózunk 400 mm-en, de még így is bőven elfogadható minőséget produkál, ami fontos szempont pl. a sportesemények fotózásánál.

    Közeli témáknál jól jön, hogy 100 mm-en csupán 75 cm-es közelponttal rendelkezik, 400 mm-en legalább 98 cm-re kell, hogy legyen a téma. A legnagyobb leképezési arány 0.38x-os nagyítást jelent. A képek elkészítése során minimálisan jelentkezett az axiális és laterális színhiba, akárcsak a kromatikus aberráció. 100 mm-nél csak egy kis tűpárna torzítás tűnt fel, amely kicsit tovább erősödik a 200-400 mm-es tartományban, de még így is alig észlelhető és utómunka során könnyen javítható.

    váz: Nikon Z9, objektív: Nikon Z 100-400 mm f/4.5-5.6 VR S, záridő: 1/100, rekesz: f/13, ISO: 1600, fókusztávolság: 290 mm

    Tekintettel arra, hogy az ilyen típusú objektívek hasznosak mindenféle sport, vadvilág, repülőshow és egyéb akciódús téma esetén, elengedhetetlen a gyors és pontos AF követés és a hatékony stabilizátor. Előbbi a kétlépcsős fókuszmotorra támaszkodik, amely csendes és gyors. A Z9 3D témakövető AF-fel jól dolgozott a tesztalanyom, bár a téma megtalálásánál néha kicsit lassúnak tűnt, ez leginkább a gyorsan mozgó témáknál lehet probléma. Ezen felül a VR-rendszer 5.5 Fé hatékonysággal bír, ez akár 6 Fé-re is nőhet az új Z9-en, köszönhetően a „Sychro VR” módnak. Összességében mindkét rendszer nagyon jól működik és csak nagyon extrém esetben okozhat problémát a 3D követés téma felvételének akadozása is.

    A Nikon Z 100-400mm f/4.5-5.6 VR S videós tulajdonságai

    Ez nem kimondottan a videósok kedvenc gyújtótávolsága, így ezt nem is nagyon boncolgatnám a teszt során, viszont nagyon is alkalmas videózásra is, ugyanis a fókuszlégzése minimális, tehát az élesség a felvétel látószögének befolyásolása nélkül állítható. A rekeszszabályozás rendkívül egyenletes és stabil, természetes expozícióváltásokat biztosít az egész jelenetben.

     



    A Nikon Z 100-400 mm f/4.5-5.6 VR S pozitívumai

    • Kiváló képminőség
    • Gyors autofókusz
    • 5.5 lépcsős képstabilizátor
    • Kompatibilis a Z telekonverterekkel
    • Kompatibilis a Z9 váz „Sychro VR” módjával
    • Minimális fókuszlégzéssel bír
    • Különböző funkciógombok segítségével személyre szabható

    A Nikon Z 100-400mm f/4.5-5.6 VR S negatívumai

    • Kialakítása masszív, de nehéz
    • Merev napellenző, amely néha szorul
    • Vaskos árcédula

    A Nikon Z 100-400mm f/4.5-5.6 VR S alternatívái

    Ebben az átfogásban szinte mindegyik gyártónak van terméke, mivel elég népszerű és széles körben használható tartományról beszélünk, viszont egyik sem kimondottan MILC rendszerre lett optimalizálva. A lehetőség azonban adott egy Nikon FTZ vagy FTZ II adapter használatával. A Nikon háza táján belül alternatívaként szolgálhat a lassan 10 éves Nikon AF-S 80-400 mm f/4.5-5.6G ED VR, viszont egy évtized nagyon hosszú idő tud lenni a technológiában... A Sigma 100-400 mm F5-6.3 DG OS HSM Contemporary és a 150-600 mm F5-6.3 DG OS HSM Contemporary vagy Sport kivitel erős versenytársak a képminőség tekintetében, akárcsak a Tamron 100-400 mm F4.5-6.3 Di VC USD és az SP 150-600 mm F5-6.3 Di VC USD G2. Az adatlapokat böngészve feltűnhet, hogy összegben hatalmas a szakadék a Nikon újdonsága és a felsorolt termékek között, ennek többek között az az oka, hogy ez a legújabb optikai technológiát tartalmazó Z bajonettes objektív, amely érzetre jobb fényerőt produkál, mint a számok mutatják. Ezen felül a hozza a Nikon S-Line objektívektől megszokott, tökéletes képminőséget.

    Ezen felül még egy vállalható alternatíva a Nikon Z 70-200 mm f/2.8 VR S egy Z bajonettes 2x-vel, bár árban kb. ugyanott vagyunk. Ha a Z 100-400 mm végállását kevésnek találod - még úgy is, hogy DX képmezőt használsz - akkor jó hír számodra, hogy kompatibilis a Nikon Z rendszerhez készített 1.4x-vel és 2x-vel is. A gyártó szerint ezek használatával is megmarad a kimagasló autofokusz teljesítmény, valamint a sebesség és a képminőség is.

    A Nikon Z 100-400mm f/4.5-5.6 VR S-ről röviden

    Összességében a Z 100-400 mm VR S az első szupertelefotó-zoomobjektív a Nikon Z-bajonettes termékcsaládjában, ez a vaskos árcéduláján is meglátszik. Ennek megfelelően egy csodálatos objektív, amely gyors autofokusszal és a rendkívül hatékony, 5.5 fokozatú stabilizátorral rendelkezik, ráadásul a képminősége is kiváló.

    Tesztképek

    Írta és a felvételeket készítette: Háfra Zsolt

    A termékekért köszönet a Nikon Magyarországnak!

    Ha hasznosnak találtad a cikket, akkor oszd meg ismerőseiddel, vagy írd le tapasztalataidat, kérdéseidet a kommentmezőbe.

    Tesztelt termék és ajánlott kiegészítők:

    A Nikon 2021 októberében a Z 100-400 mm f/4.5-5.6 VR S-sel egy időben mutatta be a Z 24-120 mm f/4 S-t, amely kitölt egy űrt a Z-bajonettes objektívek sorában, beilleszkedve a kompaktabb Z 24-70 mm f/4 S és a vaskosabb Z 24-70 mm f/2.8 közé.

     

     

    A Nikon Z 28-75mm f/2.8 értékes kiegészítője a Nikon Z-Mount termékcsaládjának, amely tökéletesen illeszkedik a belépő szintű Z 24-70mm f/4 S és a csúcskategóriás Z 24-70mm f/2.8 közé. 

    A Nikon első, full frame szenzoros MILC vázai még 2018-ban kerültek piacra, tehát 2020-ban már esedékes volt a vérfrissítés, ezek a Nikon Z6 II és Z7 II személyében meg is érkeztek. A Nikon Z szériás fényképezőinél már végigjártam a ranglétrát, ugyanis először a Nikon Z5, majd decemberben a Nikon Z6 II (Kattints a teszthez!), most pedig a 220voltnál decembertől elérhető Nikon Z7 II járt nálam egy hosszabb tesztidőszakra.

    A Nikon mérnökei nem lazsáltak az utóbbi években, hiszen a a Nikon Z5 2020 júliusi debütálása óta sorra dobja piacra a különböző kategóriás MILC vázait... A Z5-öt követően pár hónappal később mutatkozott be a Nikon Z6 II, majd a Nikon Z7 II . 2021 júniusában pedig egy olcsóbb kategóriás designer vázzal rukkoltak elő, amely Nikon Z fc névre hallgat. Hosszas várakozás után pedig végre a jelenlegi nagyágyú, a Nikon Z9 is megérkezett!

    Összehasonlítom a fenti termékeket! Az összehasonlításhoz pipáld ki más termék(ek) oldalán is az "Összehasonlítom" négyzetet!
    bezár