• AKCIÓK
  • FOTÓS OKTATÁS
  • FOTÓS ESZKÖZ BÉRLÉS
  • FOTÓS, VIDEÓS WORKSHOPOK
  • 7% CETELEM KEDVEZMÉNY
  • HÍREK, TESZTEK
  • BEMUTATÓTERMÜNK
  • GY.I.K.
  • KAPCSOLAT
  • Kategóriák
    törlés
    Tesztjeink
    Akciókamera és drón
    Állvány és gimbal
    Audió
    Bang & Olufsen
    Canon
    Fényképezőgép
    Fotós eszközbérlés
    Fujifilm
    GoPro
    Legújabb tesztek
    Nikon
    Objektív
    Objektívszűrő
    Olympus
    OM SYSTEM
    Panasonic
    Segítség vásárláshoz
    Sigma
    Sony
    Tamron
    Távcső
    Újdonság
    Szűrés törlése

    Nikon Z 28-75mm f/2.8 teszt – A zseniális mindenes

    220volt
    220volt
    2022.11.16 16:06
    Nikon Z 28-75mm f/2.8 teszt – A zseniális mindenes

    A Nikon Z 28-75mm f/2.8 értékes kiegészítője a Nikon Z-Mount termékcsaládjának, amely tökéletesen illeszkedik a belépő szintű Z 24-70mm f/4 S és a csúcskategóriás Z 24-70mm f/2.8 közé. 

    A Nikon Z 28-75mm f/2.8 bejelentése elég nagy meglepetést okozott 2021 decemberében, ugyanis a szakma egyáltalán nem várta, sőt pletykák sem voltak róla. Csupán néhány nappal a bejelentés előtt indult róla szóbeszéd. Valamint a Nikon már két szabványos 24-70 mm-es zoommal rendelkezik a tükör nélküli kínálathoz: a Z 24-70mm f/4 S-sel és a Z 24-70mm f/2.8 S-sel. A gyártónak azonban sikerült még egy érdekes lehetőséget beszorítania mindkét meglévő objektív közé: a Z 28-75 mm-es f/2.8-at, amelynek ugyan szokatlan a gyújtótávolsága, mégis remek képminőséget tud produkálni. Ráadásul olcsóbb társainál!

    Egy Nikon Z7 II-t kaptam hozzá a tesztidőszakra a Nikon Magyarországtól és hát megvallom, maradandó benyomást tett rám, mert zseniális párosításnak bizonyult. Ha már egy ilyen tudású felszerelés volt nálam, hát elvittem magammal, mivel volt 1-2 érdekes projektem azon a héten. Ezért aztán nézzétek el nekem, hogy most leginkább autós témájú fotók kerültek a tesztképek közé…

    A Nikon Z 28-75mm f/2.8 felépítése

    A Nikon Z 28-75mm f/2.8 csupán 565 grammot nyom, ezzel pedig a gyártó palettájában ez a legkönnyebb szabványos zoomobjektív, állandó f2.8 rekeszértékkel a tükör nélküli Nikon fényképezőgépekhez. Fizikai méreteit tekintve is kompaktnak mondható a maga 75 mm-es átmérőjével és a 120.5 mm-es hosszával. 

    A dizájnt tekintve az objektív letisztult, nincs külön fókuszgyűrű, nincs programozható funkciógomb, nincs OLED kijelző, nincs AF/MF kapcsoló és nincs ARNEO bevonat sem. A bajonetthez közelebb található egy többfunkciós vezérlőgyűrű, amelyhez hozzárendelhető a rekesz (ami az alapértelmezett), az expozíciókompenzáció, az ISO érzékenység, vagy a fókusz - ill. egyszerűen ki is kapcsolható. Mivel az objektív nem rendelkezik dedikált élességállító gyűrűvel, a többfunkciós gyűrű automatikusan visszaáll a szokásos élességállításhoz, amikor a fényképezőgépet kézi élességállításra kapcsolják. 

    A távolságskála hiánya bosszantó lehet egyesek számára, de talán kevésbé, mint a képstabilizálásé. Bár a Z6 II-vel, Z7 II-vel és Z9-cel párosítva a Nikon testbe épített képstabilizátora olyan jó, hogy több mint megfelelő kompenzációt biztosít, még a gyújtótáv végén is.

    A viszonylag széles zoomgyűrű tökéletesen be van hangolva a gyors, precíz komponáláshoz, és a kúszás semmiképpen sem jelentett problémát - még akkor sem, ha az objektív hosszú ideig lóg. Annak ellenére, hogy nem „S”-es objektív, elég masszív, sőt kapott időjárásálló kialakítást is. Utóbbinak köszönhetően a kihívást jelentő körülmények között is fényképezhetsz, ha hasonló tömítettségű testtel párosítod, mint például a Nikon Z6 II és a Nikon Z7 II.

    A Nikon Z 28-75mm f/2.8 belsejében 9 rekeszlamella és 15 lencsetag található - utóbbi 12 csoportba rendezve. Ebből két ED (extra-alacsony szórású) és három aszférikus elem. A frontlencse fluor bevonattal rendelkezik, amely taszítja a vizet, a port és a szennyeződést, és megkönnyíti a tisztítást.

    A Z 28-75 legközelebbi fókusztávolsága 0.19 méter 28 mm-es gyújtótávolság mellett, és 0.37 m 75 mm-es gyújtótávolságnál. A maximális nagyítás 1:2.9 28 mm-es gyújtótávolságnál és 1:3.4 75 mm-re tekerve. 

    A Nikon Z 28-75mm f/2.8 képminősége

    Bár ez nem egy S-line objektív, mégis nagyon-nagyon jó optikai teljesítményt nyújt. Különösen középen kiváló a teljes fókusz és rekeszérték tartományban. Ennek ellenére a sarokélességről nem igazán érdemes írni f/8 alatt. Az autofókusz halk, éles és gyors, több mint képes lépést tartani a Nikon Z7 II-vel (A linkre kattintva olvashatod a tesztjét.) még gyenge fényviszonyok között is, ráadásul a mozgó téma követése sem okoz gondot neki. Mivel ezekkel is megbirkózik, így a mindennapi, általános témákat szintén képes megugrani. A kromatikus aberráció szinte teljesen elhanyagolható. A 28 mm-nél észrevehető a hordótorzulás, ami 50 mm-felett mérsékelt tűpárnázássá válik. A bokeh és a sun-star effekt szépen mutat. 

    Nikon Z7 II, Z 28-75mm f/2.8 , 1/30, f/2.8, 28 mm, ISO 2000

    A megszokott 24-70mm f/2.8 gyújtótávolságától valamivel eltér, bár szerintem ez kevés embernél lehet meghatározó, tekintve, hogy jóval olcsóbb. Az, hogy mindössze 28 mm-nél kezdődik, ez azt jelenti, hogy 9 fokot veszít a látószög a 24 mm-es kiindulóhoz képest. 

    A Nikon Z 28-75mm f/2.8 videós tulajdonságai

    Korábbi tesztekben nem nagyon foglalkoztam egy objektív videós teljesítményével, de ez esetben úgy érzem, kivételt kell tennem, mert egyszerűen ezen a téren is zseniális a Z 28-75mm f/2.8. Mondjuk a lelkesedésem alapját az érdekes programok adják, ugyanis Hajas Imeldát elkísértem egy sajtónapra, ahol majdnem a komplett anyagot ezzel az objektívvel és egy Z7 II-vel forgattuk, ráadásul kézből! Aztán egyik éjjel pedig volt egy rolling fotózás is Budapesten, ahol szintén készült pár snitt mozgás közben. Ehhez persze kell a jó technika, ami adott volt. Ugyanis a Nikon Z 28-75mm f/2.8 fókuszlégzése minimális, ami hatalmas örömöt képes okozni a videósoknak. Nem mellesleg az élességállítás is sima és szinte hangtalan, de manuális fókuszáláskor sem akadt nehézség. Ezeknek a tulajdonságoknak köszönhetően pedig egy tökéletes hybrid objektívet kapunk. 



     



    A Nikon Z 28-75mm f/2.8 pozitívumai

    • Kiváló középélesség
    • Időjárásálló kivitel
    • Gyors, halk autofókusz 
    • Minimális fókuszlégzés
    • Kompakt kialakítás 

    A Nikon Z 28-75mm f/2.8 negatívumai

    • Nincs képstabilizátor
    • Nem a megszokott gyújtótávolság

    A Nikon Z 28-75mm f/2.8-ról röviden 

    A Nikon Z 28-75mm f/2.8 egy lenyűgöző objektív. Egy kicsi, könnyű és szuperéles optika, amely nagy fényerővel fotózásra, valamint videózásra is kiváló. Igaz, nincs benne képstabilizátor, de a vázba applikált stabi is bőven elég. 

    Leginkább a hagyományos gyújtótávval bíró Nikon Z 24-70mm f/2.8 S áll hozzá a legközelebb. Annak sarokélessége valamivel jobb, így ennek megfelelően egy hajszálnyival a képminősége is. Viszont az ára a kétszerese jelenlegi tesztalanyoménak és még nehezebb is. 

    Azt pedig mindenki döntse el maga, hogy neki megér-e a kettő közötti különbség ennyivel többet...

    Írta és a felvételeket készítette : Háfra Zsolt

    A termékért köszönet a Nikon Magyarországnak! 

    Tesztképek

    A Nikon mérnökei nem lazsáltak az utóbbi években, hiszen a a Nikon Z5 2020 júliusi debütálása óta sorra dobja piacra a különböző kategóriás MILC vázait... A Z5-öt követően pár hónappal később mutatkozott be a Nikon Z6 II, majd a Nikon Z7 II . 2021 júniusában pedig egy olcsóbb kategóriás designer vázzal rukkoltak elő, amely Nikon Z fc névre hallgat. Hosszas várakozás után pedig végre a jelenlegi nagyágyú, a Nikon Z9 is megérkezett!

    A Nikon 2021 októberében a Z 100-400 mm f/4.5-5.6 VR S-sel egy időben mutatta be a Z 24-120 mm f/4 S-t, amely kitölt egy űrt a Z-bajonettes objektívek sorában, beilleszkedve a kompaktabb Z 24-70 mm f/4 S és a vaskosabb Z 24-70 mm f/2.8 közé.

     

     

    A Nikon első, full frame szenzoros MILC vázai még 2018-ban kerültek piacra, tehát 2020-ban már esedékes volt a vérfrissítés, ezek a Nikon Z6 II és Z7 II személyében meg is érkeztek. A Nikon Z szériás fényképezőinél már végigjártam a ranglétrát, ugyanis először a Nikon Z5, majd decemberben a Nikon Z6 II (Kattints a teszthez!), most pedig a 220voltnál decembertől elérhető Nikon Z7 II járt nálam egy hosszabb tesztidőszakra.

    A Nikon 2018-ban dobta piacra a Z6 és Z7 vázakat, így várható volt, hogy 2020-ban majd megérkezik a második generáció mindkét Full-Frame MILC-ből. Ez így is lett, hiszen novembertől már a 220 voltnál is megvásárolható a Nikon egyik újdonsága, a Z6 II !

     

    A közelmúltban már járt nálam a Nikon Z5 (A linkre kattintva elolvashatod a tesztjét ) , amit az első generációs Z6 alá pozícionált a gyártó. Mivel nagyon tetszett, így kíváncsian vártam, hogy végre kézbe foghassam a japánok friss termékét is.

    Összehasonlítom a fenti termékeket! Az összehasonlításhoz pipáld ki más termék(ek) oldalán is az "Összehasonlítom" négyzetet!
    bezár