• AKCIÓK
  • FOTÓS OKTATÁS
  • FOTÓS ESZKÖZ BÉRLÉS
  • FOTÓS, VIDEÓS WORKSHOPOK
  • 7% CETELEM KEDVEZMÉNY
  • HÍREK, TESZTEK
  • BEMUTATÓTERMÜNK
  • GY.I.K.
  • KAPCSOLAT
  • Kategóriák
    törlés
    Tesztjeink
    Akciókamera és drón
    Állvány és gimbal
    Audió
    Bang & Olufsen
    Canon
    Fényképezőgép
    Fotós eszközbérlés
    Fujifilm
    GoPro
    Legújabb tesztek
    Nikon
    Objektív
    Objektívszűrő
    Olympus
    OM SYSTEM
    Panasonic
    Segítség vásárláshoz
    Sigma
    Sony
    Tamron
    Távcső
    Újdonság
    Szűrés törlése

    Canon RF 200-800mm f/6.3-9 IS USM teszt – hatalmas zoomátfogás tisztességes ár mellett, van ilyen?!

    220volt
    220volt
    2024.01.17 08:50
    Canon RF 200-800mm f/6.3-9 IS USM teszt – hatalmas zoomátfogás tisztességes ár mellett, van ilyen?!

    A világ első 800 mm-ig terjedő full-frame zoomobjektívje a Canon újabb dobása... 

    Időről időre felbukkan egy új nagy szuperzoom teleobjektív, amely mindenki figyelmét magára vonja. Többnyire olyan harmadik féltől származnak, mint a Sigma és a Tamron, akik különböző sztratoszférikus gyújtótávolságok vagy hatalmas rekesznyílások terén küzdenek egymással.A full-frame szuperzoom objektívek birodalmában több különböző prioritás létezik. Van egyszerűen a leghosszabb objektív a maximális gyújtótávolság szempontjából, mint a Nikkor 1200-1700mm f/5.6-8P IF-ED, vagy van a legszélesebb rekesznyílású szuperzoom, mint a Sigma APO 200-500mm f/2.8 EX DG, vagy a legszélesebb zoomtartomány, mint a Sigma 60-600mm f/4.5-6.3 DG OS HSM Sport és annak 540 mm-es átfogása.

    A Canon RF 200-800mm rekordot jelentő 600 mm-es gyújtótávolság-különbséget kínál a széles és a tele között, és mindezt egy alig több, mint 2 kg-os és mindössze 31 cm hosszú testben. Kompromisszumokat kell azonban kötni, mivel a maximális rekesznyílás f/6,3-9-re korlátozódik, ami lényegesen szűkebb, mint más, kevésbé ambiciózus gyújtótávolságú rivális objektíveké.

     

    A Canon RF 200-800mm f/6.3-9 IS USM felépítése

    Az objektívben elsőként a mérete fogott meg. Ez nem egy kompakt objektív, de azt vártam, hogy sokkal nagyobb és nehezebb lesz. Alapállapotban 31,4 cm hosszú és csupán 2050 grammot. A tesztidőszak alatt körülbelül két órán keresztül kizárólag kézből tartottam az objektívet, miközben a Canon EOS R6 Mark II-höz csatlakoztattam, és a súly nem volt igazán zavaró. Szokatlan módon az objektív fehér színű, ami általában a Canon prémiumabb L-sorozatú objektívjeit jellemzi. Tesztalanyom esetében azonban ezt alkalmazták, mivel a jobb teljesítmény érdekében több hőt ver vissza az objektív meglehetősen jelentős felületéről. Természetesen az objektív kapott időjárásálló bevonatot is. A napellenző (ET-101) fekete színű (ellentétben a fehér objektívvel), és nem éri el ugyanazt a minőséget, mint az olyan objektívekhez mellékelt napellenző, mint a Canon RF 70-200mm f/2.8L IS USM, de ismét csak jó, ha van. Tekintve, hogy 95mm-es a szűrőmérete...

    Ami az objektív funkcióit illeti, a 200-800mm kapcsolói viszonylag egyszerűek, az egyik az AF-MF, a másik pedig az OIS be- vagy kikapcsolására szolgál, ezen az objektíven nincsenek különböző stabilizációs módok vagy fókuszkorlátozási lehetőségek. Nem tudom, hogy ez mérnöki döntés volt-e vagy csak a költségcsökkentés miatt került rá sor. Van azonban két egyéni funkciógomb az objektíven, valamint a Canon testreszabható vezérlőgyűrűje, amely szükség esetén kézi fókuszgyűrűként is kettős feladatot lát el. 

    Optikai felépítés tekintetében 9 lekerekített lamellát és 17 lencsetagot találunk, utóbbi 11 csoportba rendezve. Ezek között 3 ultra alacsony szórású elem is található, amelyek a kromatikus aberrációk minimalizálásáért felel. A Super Spectra bevonat pedig a becsillanások és a szellemképek csökkentéséért felel.

     

    A Canon RF 200-800mm f/6.3-9 IS USM képminőség

    Egy Canon EOS R6 Mark II-vel használtam a tesztidőszak alatt, amikor is az objektív nagyon lenyűgözött. A 200 mm-es tartományban a dolgok nagyon élesek, jó kontraszttal és színekkel, ez folytatódik a 400-600 mm-es tartományban is. 800mm-nél az élesség nem egészen olyan, mint a gyújtótávolság alacsonyabb értékeinél, a legfinomabb részletek elvesznek az olyan mintákban, mint a madár tollazata vagy a falevelek. Ne érts félre, a képek még mindig nagyon jól használhatóak, de már nem rendelkeznek ugyanazzal az éles tisztasággal. Azonban ez az objektív nem csak a távoli témákat hozza közelre, mivel a 200 mm-es végén mindössze a 0,8 m-re lévő témát és képes élesre hozni, ez pedig remek nagyítást eredményez...

    Canon EOS R6 II, RF 200-800mm f/6.3-9 IS USM, 1/200, f/6.3, 200 mm, ISO 1250


    A sima és körkörös bokeh a fókuszon kívüli fény szent gráljának számít, de a sarkokban az RF 200-800mm bokeh-je kifejezett macskaszem-hatást kelt. Engem személy szerint ez nem zavar. Ami még fontosabb, hogy nem láttam kromatikus aberrációt vagy torzítást ezen a területen. Jó fényviszonyok mellett az objektív lenyűgözően éles a zoomtartomány nagy részében, azonban a beltéri, gyengébb fényviszonyok esetében sem hagy cserben.

    Tesztalanyom optikai képstabilizátora 5.5 fokozatú beépített stabilizációt kínál, ez akár 7.5 fokozatúra is ugorhat, ha IBIS-szel felszerelt EOS R sorozatú fényképezőgéppel használjuk. A Nano USM-mel vezérelt AF rendszer gyors és pontos. 

    Az RF 200-800mm-t full frame fényképezőgépekhez tervezték, de hatótávolsága még tovább növelhető, ha olyan Canon APS-C fényképezőgéppel használod, mint a Canon EOS R7, amelynek 1,6x crop faktora van, így az objektív 320-1280mm-es lesz! Az objektív kompatibilis a Canon 1,4x és 2x telekonvertereivel is, bár ennek hátránya, hogy a maximális rekeszértékben egy, illetve két fokozatot elvesztünk.

    Az alábbi galériában pedig szemmel látható, hogy mekkora átfogásról is van szó.

    A Canon RF 200-800mm f/6.3-9 IS USM alternatívái

    Nyilván az EF-EOS R mount adapter segítségével jóval több, korábbi fejlesztésű objektív is képbe kerül, mint például a Sigma vagy éppen a Tamron 150-600-as objektívei. Viszont közvetlenül az EOS R családban is akad két hasonszőrű termék, így inkább ezekről írnék bővebben. 

    Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM

    Ha komoly gyújtótávolságot szeretnél az RF rendszerhez, viszonylag olcsón, akkor a Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM a legjobb választás. Bár a végállás elmarad a 200-800mm-hez képest, a 400mm még mindig nagyon közel visz az akcióhoz, és ezt még tovább fokozhatod egy 1,6x-os képkivágással rendelkező APS-C fényképezőgépen, mint például az EOS R7.



    Canon RF 100-500mm f/4.5-7.1L IS USM

    A Canon RF 100-500mm f/4.5-7.1L IS USM ismét nem rendelkezik közel sem a 200-800mm-es objektív gyújtótávolságával, de ha a Canon legjobb minőségű zoomobjektívjét szeretnéd, akkor ez lehet a neked való. Az objektív kompatibilis a Canon 1,4x és 2x telekonvertereivel is, utóbbival túl is szárnyalhatod aktuális tesztalanyom tudását, bár a rekeszérték változása miatt nem feltétlenül jó minden helyzetben.

    A Canon RF 200-800mm f/6.3-9 IS USM pozitívumai

    • Hatalmas zoomtartomány
    • Könnyű egy ilyen objektívhez képest
    • Kiváló képminőség
    • Szuper gyors és csendes autofókusz
    • Kompatibilis az 1,4x és 2x telekonverterekkel

    A Canon RF 200-800mm f/6.3-9 IS USM negatívumai

    • A zárt térben, kevés fénynél nem elég gyors
    • A képminőség a 800mm-es végén lehetne erősebb is

    Mit tartalmaz a doboz?

    Jogosan merülhet fel a kérdés, hogy egy ekkora objektívet, hogyan tudsz majd biztonságosan szállítani? Mivel, átfogásához képest kompakt a mérete, így nem kell aggódni. Egy normál méretű fotós hátizsákba belefér. Ugyanakkor a Canon is gondolt erre és egy masszívabb kialakítású objektívtokban (LZ1438) veheted át a terméket. Ezen kívül még egy vállpánt, a már említett napellenző, első- és hátsó objektívsapka és felhasználói kézikönyv található a dobozban.

      

    Tökéletes választás, ha...

    Sokat fotózol vadvilágot vagy sportot

    A legnagyobb zoomtartományt szeretnéd

    Nem szeretnél adaptereket használni

      

    A Canon RF 200-800mm f/6.3-9 IS USM-ről röviden

    A Canon ismét feszegeti a határokat az RF termékcsaládban, és ezúttal egy olyan zoomobjektívet adott a fotós társadalomnak, amely messzebbre megy, mint bármi más előtte. A Canon RF 200-800mm f/6.3-9 IS USM a gyújtótávolság tekintetében az uralkodó szuperzoom, amely lenyűgözően könnyű és kompakt a hatótávolságához képest. Más szuperzoom objektívekhez képest azonban kisebb maximális rekesznyílással rendelkezik - ami befolyásolja a gyenge fényviszonyok között nyújtott teljesítményt. Ez azonban egy olyan géppel párosítva, amely magas ISO-n is szépen muzsikál nem okozhat megugorhatatlan akadályt. Kültéren viszont szinte bármire használható a nagy átfogás miatt... 

     

    A terméket a Canon Magyarország biztosította.

    Írta és a felvételeket készítette: Háfra Zsolt

     

    Publikálva: 2024.01.17

     


    Tesztképek

    2022 november utolsó napjaiban került a boltokba a Canon EOS R6 fényképezőgépének második verziója, az EOS R6 Mark II, amely számos téren felülmúlja elődjét!

    A Canon 2022 májusában jelentette be az APS-C szenzorral szerelt EOS R10-et és az R7-et, valamint azt az RF-S rendszert, amely tükör nélküli kamerák és objektívek új sorozatát foglalja magában.

    2021 áprilisában mutatták be jelenlegi tesztalanyomat, az RF 100 mm f/2.8L Macro IS USM-t az RF 400 mm f/2.8 L IS USM-mel, és az RF 600 mm f/4 L IS USM-mel egy időben.

    További érdekessége az új vezérlőgyűrű, az úgynevezett SA Control (Spherical Aberration Control), amellyel módosítható a szférikus aberráció, ennek következtében pedig változik a bokeh formája is. Ezzel a makró mellett már portéfotózásra is tökéletes!

    A Canon RF 10-20mm f/4L a világ legszélesebb, full-frame-es objektívje autofókusszal és teljesen új stabilizációs technológiával.

    Összehasonlítom a fenti termékeket! Az összehasonlításhoz pipáld ki más termék(ek) oldalán is az "Összehasonlítom" négyzetet!
    bezár