• AKCIÓK
  • FOTÓS OKTATÁS
  • FOTÓS ESZKÖZ BÉRLÉS
  • FOTÓS, VIDEÓS WORKSHOPOK
  • 7% CETELEM KEDVEZMÉNY
  • HÍREK, TESZTEK
  • BEMUTATÓTERMÜNK
  • GY.I.K.
  • KAPCSOLAT
  • Kategóriák
    törlés
    Tesztjeink
    Akciókamera és drón
    Állvány és gimbal
    Audió
    Bang & Olufsen
    Canon
    Fényképezőgép
    Fotós eszközbérlés
    Fujifilm
    GoPro
    Legújabb tesztek
    Nikon
    Objektív
    Objektívszűrő
    Olympus
    OM SYSTEM
    Panasonic
    Segítség vásárláshoz
    Sigma
    Sony
    Tamron
    Távcső
    Újdonság
    Szűrés törlése

    Nikon Z30 teszt – Újabb belépő a gyártó tükör nélküli világába

    220volt
    220volt
    2022.10.19 12:59
    Nikon Z30 teszt – Újabb belépő a gyártó tükör nélküli világába

    A Nikon 2022 júniusában mutatta be a Z30-at, amely a gyártó harmadik APS-C méretű szenzorral szerelt tükör nélküli fényképezőgépe volt, a 2021 júniusában debütáló retró stílusú Z fc-t és a lassan már három éves Z50-et követve.

    Az említett három modell technikai tudása szinte azonos, csupán a design különbözik annak érdekében, hogy még több kezdő fotóst tudjanak megszólítani velük. Az árcetlijükön szereplő 400.000 Ft körüli összeg alapján ugyanakkor nem feltétlenül érzem, hogy ezek belépő szintűek lennének. A Z30 bír a legjobb ár-érték aránnyal, legyen szó fotózásról vagy vlogolásról. Utóbbiban simán felveszi a versenyt a Sony ZV-E10-zel. Na, de lássuk mit is tud a Nikon újdonsága!

    A Nikon Z30 felépítése 

    A Z30 a Nikon eddigi legkisebb tükör nélküli fényképezőgépe a maga 128 x 73.5 x 59.5 mm-es dimenzióival és 405 grammos (akkumulátorral, memóriakártyával) súlyával. Apró termete ellenére kényelmes és a viszonylag nagy markolat magabiztos fogást biztosít. Ráadásul a gumírozott borítás olyan tapintási minőséget ad, amely meghazudtolja a Z30 belépő szintű árát, ahogy a magnéziumötvözetből készült felépítés is.

    Szemből nézve a bajonett bal oldalán két testreszabható funkciógomb található, amelyek hasznosak a gyakran használt beállítások hozzárendeléséhez. A jobb oldalon pedig az objektív kioldó gomb kapott helyet. 

    A Z30 teteje egyáltalán nem tűnik zsúfoltnak, köszönhetően az ikertárcsás vezérlőfelületnek és a jól elhelyezett funkciógomboknak. A be/ki kapcsoló mellett egy külön ISO gomb és egy külön expozíciókompenzációs gomb is található. A nagyméretű piros REC gomb pedig könnyed felvételindítást tesz lehetővé. 

    A módválasztó közepén nincs rögzítő gomb, mint a Z6/Z7 modelleknél, bár a gyakorlatban a tárcsa elég merevnek bizonyult ahhoz, hogy megakadályozza a véletlen módváltásokat. Itt lehet kiválasztani a különféle fényképezési opciókat, beleértve az M/A/S/P és a teljesen automatikus üzemmódokat. Valamint a három különböző U1, U2 és U3 jelzésű egyéni funkciókat is, amelyekre egyéni beállítások programozhatók.

    A vakupapucs mellett foglal helyet a sztereó mikrofon, amely akkor is ésszerű hangminőséget biztosít, ha nem csatlakoztatsz külső mikrofont. Továbbá van egy beépített szélcsillapító funkció, ez is előrelépés a hagyományos kamerák mikrofonjaihoz képest. Valamint opcionálisan egy szélfogó (deadcat) felhelyezhető a sztereó mikrofonokra. 

     

    A minimális időjárásállósággal rendelkező Z30 hátuljának hangsúlyos eleme a kihajtható és forgatható 3 colos, 1040.000 képpontos érintőképernyős LCD. Ennek jobb oldalán kapott helyet szinte az összes gomb. Sajnos azonban lekerült róla az elektronikus kereső, ami miatt a komolyabb igényeket támasztó fotósok számára már kevésbé lesz csábító. Jelzem, engem kevésbé zavart, mint amire előzetesen számítottam. 

    A jobb oldalán találhatók a fizikai csatlakozók, amelyek kimerülnek a mikrofon, a Micro HDMI és USB Type-C aljzatban (felvétel közbeni töltésre is alkalmas.) Azt viszont sajnálom, hogy nincs fejhallgató csatlakozó a hang ellenőrzésére.

     

    Az UHS-I kompatibilis SD kártya foglalat az EN-EL25 akkumulátor mellett található, ugyanez az egység van a másik két APS-C Z-sorozatú fényképezőgépben is. CIPA osztályozás szerint 330 felvétel készíthető vele. Ami a vezeték nélküli csatlakozást illeti, természetesen stabilan és megbízhatóan működik a Nikon Snapbridge alkalmazás segítségével, valamint a Nikon Webcam Utility-vel is.

    A Nikon Z30 képminősége

    A Nikon Z30-ban ugyanaz a 20.9 Mpixel felbontású APS-C szenzor dolgozik, mint a Z50-ben és a Z fc-ben. Ezt megtámogatták az EXPEED 6 processzorral. Ez körülbelül 9 Mb-os képméretet eredményez Fine JPEG beállítással. Ezen felül persze választható Basic és Normal is, vagy 12/14 bites NEF. Az AF rendszere 209 pontos fázis/kontraszt érzékelős. Jó megvilágítás mellett szinte azonnal rögzíti a statikus témákat, míg gyenge fényviszonyok mellett az élességállítás kicsit lassabb, de nem elfogadhatatlanul lassú, a Z30 pedig lenyűgöző -4EV-ig képes fókuszálni. Ugyanaz az Eye AF rendszer is megtalálható, mint a Z6/7 esetében.

    Nikon Z30, Z DX 50-250mm f/4.5-6.3 VR , 1/1250, f/5.3, 125 mm, ISO 200


    A fotósok akár 11 képkocka/mp sebességgel készíthetnek sorozatokat „kibővített” módban, folyamatos autofókusszal és automatikus expozícióval. Ebben a módban 30 nyers és JPEG képet tudunk lőni egy nagyteljesítményű UHS-I SD kártyán, mielőtt a fényképezőgép leállna, és várni kellene egy kicsit, hogy újra teljes sebességgel működjön.

    Az ISO tartománya 100-51 200-ig terjed, amely 204 000-ig bővíthető. ISO 6400-ig pedig teljesen elfogadható minőséget tud prezentálni. Ennél feljebb nem célszerű merészkedni! 

    A Nikon Z30 tesztje során használt objektívek

    A Nikon Magyarországtól a Nikkor Z DX 16-50 mm f/3.5-6.3 VR és Nikkor Z DX 50-250mm f/4.5-6.3 VR kit objektíveket kértem. Sajnos egyelőre csak kevés DX formátumú zoom létezik és ezek is műanyagok, minimális időjárásállósággal. Cserébe viszont könnyűek és kompakt kialakításúak. Nem utolsó sorban pedig lefedik azt a tartományt, amire szüksége lehet a célközönségnek.

    Ezeknek a lencséknek a képminőségével teljesen meg voltam elégedve, hiszen szép és éles rajzolattal rendelkeznek. Sokkal jobbak, mint a régebbi kit objektívek. A választékot illetően az FX és a jelenleg elérhető három DX Z-bajonettes Nikon objektív mellett FTZ II adapter használatával további F-bajonettes DSLR objektívek is elérhetővé válnak.

    A Nikon Z30 videós tulajdonságai

    Mivel a vloggereket célozta meg a gyártó ezzel a termékkel így elég sokat vártam a videós funkciótól, amit többé-kevésbé meg is tudott ugrani a Z30. A minőségre nem lehet panasz, ahogy a néhány apróságra sem, amik még inkább elősegítik a használatát. Ugyanakkor akad néhány érdekesség is, ami arra utal, hogy nem teljesen lett átgondolva. Na, de nézzük szépen sorban. 

    A 21 megapixeles szenzor jól teljesít, és maximálisan 4K/30p rögzítést tesz lehetővé anélkül, hogy bevágnánk. A Full HD 120 fps-re is igaz ez.  A Nikon 16-50 mm-es összecsukható zoomja egy megfelelő kis objektív, amely hasznosan széles látószöget és jobb minőséget biztosít, mint a legtöbb korábbi kit objektív. Az olyan apró részletek pedig, mint a váz elején található lámpa, ami jelzi nekünk, hogy megy-e a felvétel, valamint az expozíciókompenzáció beállításának lehetősége a fényképezőgép automatikus üzemmódjában, valóban hasznos kiegészítők. Akárcsak a szelfi módban a piros keret is. Szerencsére az említett kit objektív rendelkezik stabilizátorral, mivel a Z30-ban nincs szenzorstabilizáció, ugyanakkor rendelkezik úgynevezett elektronikus rezgéscsillapítóval (E-VR), amely extra stabilizálást ad a kézből való vlogoláshoz, bár 120fps lassított videókhoz nem érhető el. További hátránya, hogy 1.3x-os képkivágást használ, ami távolról sem ideális, ha nagylátószöget szeretnénk elérni. Szóval legjobb opció egy gimbal beszerzése. 

    Viszont az nagyon jó tulajdonsága, hogy korlátlan videórögzítési idő áll rendelkezésre, ellentétben a Z50-nel, Z fc-vel és sok mással, amelyek 30 percre korlátozódnak. Egészen pontosan a memóriakártya kapacitásától és a folyamatos tápellátástól függ ez FULL HD esetében. 4K esetében azonban a magasabb hőmérsékletnél előfordulhat, hogy melegedési problémák miatt leáll a felvétel.



    A Nikon Z30 pozitívumai

    • Intuitív ergonómia
    • 4K videó vágás nélkül
    • Meggyőző AF videóban 
    • Kiváló anyagminőség

    A Nikon Z30 negatívumai

    • Hiányzik a szenzorstabilizátor
    • Nincs fejhallgató csatlakozó
    • Ár-érték arányban nem a meggyőzőbb

    A Nikon Z30-ról röviden 

    A Nikon palettájában immár három APS-C méretű szenzorral ellátott, szinte azonos tulajdonságokkal bíró váz érhető el. Aktuális tesztalanyom mellett a Nikon Z fc és a Z50 is hasonló technikai tudással bír, miközben a design különbözik. A Z30 viszont nem csak a vloggereknek remek választás a már említett tulajdonságok és kiegészítők miatt, hanem a fotózás szerelmeseinek is remek belépő opcióval szolgál. A tesztidőszak alatt turistáskodtam vele egy kicsit, a konklúzió pedig az lett, hogy ez egy remek hibrid váz! 

    Írta és a felvételeket készítette: Háfra Zsolt

    A termékekért köszönet a Nikon Magyarországnak!

    Tesztképek

    Rendelhető
    Béke tér: Rendelésre
    Kiszállítás: Rendelésre
    296 890 Ft

    A Canon az utóbbi időben sorra lepi meg célközönségét a jobbnál jobb és fejlettebb technológiát felvonultató újdonságaival. Most azonban az R10-zel még önmagát is túlszárnyalta...

    A Nikon Z fc tipikus esete annak, amikor az old school stílus találkozik az éppen aktuális csúcstechnikával.

    Még 2020 októberében került be a Canon kínálatába az EOS M50 Mark II, azonban ez csak bizonyos piacokra vonatkozott. Itt Európa közepén nekünk egészen 2021 márciusáig kellett várnunk az APS-C szenzoros belépőszintű tükör nélküli fényképezőgépre.

     

    Az EOS M50 Mark II a 2018 februárjában bemutatott M50 utódja, amely elődjéhez képest jobb videós képességeket és továbbfejlesztett autofókusz rendszert kínál. Jelenlegi tesztalanyomat elsősorban vlogolásra és blogolásra tervezték, akárcsak a Sony A6100-at, a Nikon Z50-et és a Fujifilm X-S10-at, ezek ráadásul azonos árkategóriába tartoznak.

    A Nikon Z 28-75mm f/2.8 értékes kiegészítője a Nikon Z-Mount termékcsaládjának, amely tökéletesen illeszkedik a belépő szintű Z 24-70mm f/4 S és a csúcskategóriás Z 24-70mm f/2.8 közé. 

    Összehasonlítom a fenti termékeket! Az összehasonlításhoz pipáld ki más termék(ek) oldalán is az "Összehasonlítom" négyzetet!
    bezár