32colos LED TV teszt
Mostani tesztünkben két alapmodellt válaszottunk ki, hogy megnézzük mit kapunk az LG-től és a Samsungtól.
Ha csak minimálisat akarunk költeni tévére, vagy épp szeretnénk, de nem tudunk, viszont új tévé mégis kellene, érdemes megnézni ezeket a modelleket. Egyszerűek, de ha valakinek nem kell a 3D és az okos funkciók, vagy az utóbbi kell, de eleve számítógépről vagy médialejátszóról használja, vagy éppen csak egy második tévét keres, lehet, hogy ez az, ami leginkább megfelelne neki.
Külső
32H5000
Szép vékony kerettel érkezik a tévé, amitől érzetre kicsit nagyobb is lesz a kép, persze csak ha megfelelő távolságból nézzük. Még a mellette használt 24-colos LG monitoromnak is nagyjából kétszer olyan széles a pereme, mint ennek a kis 32H5000-nek. Találunk rajta 3,5-es jack-dugót is, de kicsit nehézkes volt a csatlakoztatás. Valamiért úgy gyártják a Samsungokra a 3,5-es bemeneteket, hogy azt "ki kelljen járatni", szóval ha kicsit erősebben próbáljuk, sikerül. Mindenesetre a gyakori ki- és behúzgálást nem ajánlom, szerintem azzal gyorsan hazavághatjuk az aljzat érintkezőit (elgörbülhetnek, stb.)
32LB5610
Egy kicsival vastagabb a 32H5000 kereténél az LG kerete, de szintén vékonynak mondhatjuk. Lábai az előző tesztünk 630V és 5610-es típusok, a tévé szélén megtámaszkodó lábai, amivel talán csak az a baj, hogy nem tehetjük olyan felületre, ami keskenyebb a tévénél. Találunk rajta 3,5-es jack-dugót is, viszonylag könnyen be tudtam csatlakoztatni a fejhallgatót.
Menü
32H5000
A távirányító gombnyomásaira gyorsan reagál a tévé, a menü is gyors. Kicsit fapados a menü karaktereinek megjelenítése - mintha alacsony felbontásból lenne felméretezve -, de ettől a menü nem lesz rosszabb. Ahhoz képest, hogy a legolcsóbb H-szériás Samsung modell, menüjébe egészen sokmindent beletettek. Van benne 2-pontos fehéregyensúly és PIP is, valamint többféle - többé kevésbé állítható - képjavító algoritmus. A "képméret" menüben találunk kétféle "intelligens nézet" pontot, amit nem teljesen értetem, mert egyiknél sem lehet sem a zoom-ot, sem a kép helyzetét állítani, de mindkettőnél kisebb lett a deszktop kép.
Az utolsó menüpontban, a support/támogatásban frissíthetjük a tévé szoftverét, valamint a diagnosztika menüpontban megjelenítetthetjük a digitális adás jelfolyamának információit, valamint találunk egy elektronikus használati útmutatót.
32LB5610
A régről ismert LG-menüt kaptuk az alaptévében is. Amihez van egy nagyon jó gyorsmenü, 8 gyorsan elérhető funkcióval (Képarány, Tiszta Hang, Kép-, Hangüzemmód, Sztereo beállítás, Elalváskapcsoló, plusz 2 inaktív). A menü gyors és szemléletes, a távirányítóra jól reagál. A H5000-es (hangerő és csatornaváltó) billenőkapcsolók jobban kézre esnek ugyan, de az LG-é is nagyon kezes, felépítésében nem is tér el nagyban a Samsung alaptávirányítójától.
Képminőség
általában - 32LB5610
Ahogy bekapcsoltam, rögtön "PC"-re állítottam a bemenetet, hogy kikapcsoljuk a dinamikus filtereket és zajszűrőket. Elsőre szinte leugrottak a színek a PC-ről lejátszott 1080-as filmes mkv-mintánkból. Bár a kontraszt és a fekete határozottabb volt a H5000-nél, a színek jobban éltek az 5610 képernyőjén. Ez nagyjából egyébként pont az, amit vártunk is volna egy IPS paneltől. Ha nincs teljes sötétség a szobában, mondjuk úgy, átlagos nappali idő van és nem sötét a szoba, itt meg is állhatnék és kihirdethetném a győztest. Sajnos azonban nem ilyen egyértelmű. Ahogyan a 42-es nagyobb testvérnél, itt is megvan a "sávosodás" jelenség, amikor mozgás közben az alacsony kontrasztú gradienses felületek néhol besávosodnak. Ez a H5000-nél nincs meg.
általában - 32H5000
Szabad szemmel nézve, félhomályos szobában, minimális kék backlight bleeding észrevehető, leginkább a jobb alsó sarokban. Itt nem láttam az 5610-esekre jellemző sávosodást, viszont a színeknek sem volt akkor "tere", mint az IPS panelen. Viszont a feketét, ha szemből nézzük és sötétben, láthatóan mélyebbek, sötétebbek, mint az 5610-es esetén.
Kalibráció, mérések
A legjobb beállításra úgy törekedtem, hogy lehetőleg a legnagyobb kontrasztot tudjam kihozni, vagyis nem 120 vagy 100 cd-re álltam be, hanem egy olyan értékre, amelyen még jól látszanak a fehér és fekete árnyalatok, de nem kezd el torzulni, pl. a csúcsfények fehérje, mint a Samsungnál, vagy nem kezdenek el egyszerűen eltűnni a világosabb árnyalatok (mint az LG-nél). Az utóbbi esetben nem volt annyira feltűnő a túlzott mértékű kontrasztbeállítás, mint a H5000-en, de a világosabb szürkék is elkezdtek kifehéredni.
32LB5610
Igyekeztem a legjobb RGB-együttállás érték mellett a lehető legnagyobb kontrasztot beállítani, vagyis nem volt egy fényértékbeni cél a beállításra, inkább egyfajta optimális értékre törekedtem. Így lett a Fehérpont 164-185 cd/m, , a feketepont pedig 0.25-0.29 cd/m.
A háttérvilágítás 100-on (max) volt, mikor a legvilágosabb értéket mértem és 80 volt, 150 cd értéken.
Bár az, hogy gyengébb a feketéje, azt már a számok alapján is láthatjuk. Viszont azt, hogy szebbek a színek, azt meg a szemünkkel lehet jól látni. Talán a görbe is utal erre, jobban összetartanak az RGB-görbék, mint a H5000 esetében. A gyári RGB-eltérés, a kép közepén mérve 11,71-as deltaE-t adott.
A kontraszt sajnos nem volt egetrengető, de ez az IPS panelekre általában jellemző. A legnagyobb kontrasztérték alapértelemzett üzemben 859:1 volt nekem. A lenti táblázatban ún. ANSI táblával (egy 4x4-es pepita-kockás kép) mértem a kontrasztot, a 4x4-es mező különböző pontjain
A felbontás, illetve a pixelélességre szolgáló ábrán a legapróbb mintázatú mezők észrevetetően vibráltak/villogtak, viszont nem volt semmilyen elszíneződés - moiré - egyik tesztmezőben sem.
32H5000
Igyekeztem a legjobb RGB-együttállás érték mellett a lehető legnagyobb kontrasztot beállítani, vagyis nem volt egy fényértékbeni cél a beállításra, inkább egyfajta optimális értékre törekedtem. Így lett a Fehérpont 158-222 cd/m, a feketepont pedig 0.11-0.16 cd/m között. De egyébként is túl nagy ahhoz a képterületeken belüli különbség, hogy ragaszkodhassunk egy célértékhez.
A háttérvilágítás 20-on (max) volt, mikor a legvilágosabb értéket mértem és 15 volt, 150 cd értéken. A gyári RGB-eltérés értékei, a kép közepén mérve 11,71-as deltaE-t adtak. A lenti táblázatban ún. ANSI táblával (egy 4x4-es pepita-kockás kép) mértem a kontrasztot, a 4x4-es mező különböző pontjain
A kontraszt még ANSI értékeknél is jóval jobb, mint az LG esetén, bár láthatjuk, hogy a natív kontrasztértékek (TV-üzemmód) még ennél is nagyobb értékeket adnak. A legnagyobb kontrasztérték alapértelemzett üzemben, nem ANSI táblával, 3498:1 volt nekem, de ez jóval több, mint a képen belüli kontraszt legnagyobb értéke.
A felbontás, illetve a pixelélességre szolgáló ábrán a legapróbb mintázatú mezők egyáltalán nem vibráltak/villogtak, viszont moire-ésak voltak, ami itt zöldes színű sticht formájában jelent meg a rácsok között, de csak a legsűrűbb pontrácsmezőben, a többiben